Blog

Ochrona drewna przed ogniem – jak działać skutecznie?

Od wiek wieków drewno było i jest stosowane na opał, z czego łatwo wywnioskować, że jest materiałem łatwopalnym. Jednak łatwopalność nie może być uznana za zaletę drewna w przypadku wykorzystywania go do konstrukcji budowlanych i aranżacyjnych. Jak zatem zabezpieczyć drewno przed działaniem ognia? Znamy odpowiedź na to pytanie.
W celu ochrony drewna przed ogniem należy posłużyć się odpowiednimi preparatami ognioodpornymi. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które spełniają dane wymagania, jednak należy pamiętać, że nie istnieje żadna skuteczna metoda do zwalczenia siły ognia. Wśród stosowanych środków ognioodpornych zaliczyć można ich trzy rodzaje: impregnaty, emulsje oraz lakiery i farby. Najpopularniejszymi preparatami przeznaczonymi do ochrony przed ogniem są preparaty solne, które często dodatkowo zawierają biotydy. Stosowanie preparatów solnych powoduje powstawanie na strukturze drewna kryształków solnych, które blokują ogień. Konstrukcję drewnianą pokrywa się ognioodpornym preparatem po uprzednim zabezpieczeniu go przed korozją biologiczną. Preparaty można nanosić za pomocą pędzla, technik natryskowych bądź kąpieli.
Zastosowanie odpowiednich środków ognioodpornych do ochrony drewna utrudni zapłon, a także zabezpieczy przed dalszym rozprzestrzenianiem się pożaru.

Opublikowano w: Bez kategorii

Skomentuj (0) ↓