Blog

Najważniejsze właściwości drewna konstrukcyjnego

Drewniane konstrukcje szkieletowe są stosowane w aż 6 procentach domów jednorodzinnych co roku budowanych w Polsce. W końcu jest to surowiec chętnie wykorzystywany do budowy domów, nie tylko jako materiał na szkielet budynku, ale również budulec ścian czy stropów. Mimo tego nie ma jasno określonych i jednolitych warunków technicznych w odniesieniu do stosowania danego rodzaju drewna przy określonym typie konstrukcji.

Właściwości, jakie powinno posiadać drewno konstrukcyjne

Przy wyborze drewna przeznaczonego do budowy konstrukcji istotna jest zarówno jego struktura jak i sposób obróbki. Gatunki najczęściej wykorzystywane w konstrukcjach to sosna, świerk oraz modrzew. Przy ich doborze zwraca się uwagę na wady danego surowca – jeżeli są to elementy łatwe do usunięcia, jak na przykład kora, to nie wprowadzają one zasadniczych zmian we właściwościach surowca. Natomiast pojawienie się zgnilizny, pęknięć lub nieprawidłowości w ułożeniu włókien oznacza całkowite wykluczenie takiego produktu w roli elementu konstrukcyjnego.

Przed wykorzystaniem danego elementu jest on poddawany ścisłej obróbce, do której należy przede wszystkim suszenie komorowe. To proces związany z zapewnieniem odpowiedniej wilgotności drewna oraz usunięciem zarodników pleśni i larw owadów. Ponadto drewno powinno być czterostronnie strugane, a w koniecznych przypadkach posiadać sfazowane krawędzie.

Drewno stosowane na budowie nie powinno cechować się wilgotnością większą niż 18 procent. Wybierając odpowiedni model elementów drewnianych należy zdecydować się na te należące do klasy odpowiedniej pod względem swej wytrzymałości. Zaleca się wybór drewna od pułapu klasy C27, co zapewni dobrą odporność na zginanie.

Opublikowano w: Bez kategorii

Skomentuj (0) ↓