Blog

Jakie drewno najlepiej nadaje się do budowania wież widokowych?

Dobrze zbudowana wieża widokowa może stać się pięknym i funkcjonalnym elementem krajobrazu. O zapewnieniu jej wspomnianych wyżej walorów należy myśleć już na etapie podejmowania decyzji, z jakiego surowca powinna być wykonana.

Właściwości drewna a jego przydatność

Nie ulega wątpliwości, że surowiec musi być najlepszej jakości, a co za tym idzie, drewno powinno być starannie dobrane i wyselekcjonowane. Do budowania wież widokowych nadaje się drewno o wysokim stopniu twardości, odporne na działanie nawet najbardziej niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Zdrowe drzewo, czyli drewno najwyższej jakości

Niepodlegającym dyskusji warunkiem jest kryterium pochodzenia drewna. Powinno być ono wyprodukowane ze zdrowych drzew ze wskazaniem na dęby, buki, modrzewie. To drewno musi być poza tym odporne nie tylko na wilgoć czy ogień, ale także na grzyby bądź szkodniki.

O jego przydatności do budowania wież widokowych decyduje także giętkość, wytrzymałość, odpowiednie suszenie i fazowanie. Nie sposób wymienić wszystkich gatunków, ale na uwagę zasługuje jeszcze wiąz pospolity i brzost z racji swojej sprężystości, wytrzymałości i odporności na ścieranie.

Przy wyborze drewna na wieżę widokową nie należy oszczędzać.

Opublikowano w: Bez kategorii

Skomentuj (0) ↓