Blog

Jakie drewno na drewnianą elewację?

Coraz większa liczba inwestorów decyduje się na wykonanie drewnianej elewacji na domu. Decydują o tym nie tylko względy estetyczne, ale również powrót do tradycyjnego budownictwa zarezerwowanego niegdyś głównie dla terenów wiejskich.

Właściwe drewno dla optymalnej ochrony ciepła

Wybór odpowiedniego rodzaju drewna ma tu kluczową wartość. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru należy dokładnie przemyśleć decyzję i wybrać ten rodzaj drewna, który idealnie będzie pasował do warunków klimatycznych charakterystycznych dla Polski.

Drewno polskie kontra egzotyczne

Gatunki drewna odpowiedniego do elewacji podzielić można na dwie grupy. W pierwszej znajdą się przedstawiciele polskich drzew (sosna, jesion, świerk). W skład drugiej grupy wchodzą głównie drewna pochodzące z roślin, które nie rosną w Polsce: modrzewia syberyjskiego, sosny kanadyjskiej czy świerka skandynawskiego.

Najatrakcyjniejsze cechy drewna

O ostatecznych, najważniejszych właściwościach drewna nie decyduje jednak jego pochodzenie czy gatunek. Tu istotne pozostaje przechowywanie surowca oraz właściwy sposób jego montażu. Doskonałym przykładem takiego materiału jest świerk, który – odpowiednio suszony, strugany oraz impregnowany – będzie doskonałym wyborem na elewację.

Co więcej, przyjmuje się, że najbardziej odpornymi na polskie warunki atmosferyczne – upalne lata i mroźne zimy, pozostają gatunki iglaste oraz egzotyczne. Duża zawartość naturalnych żywic w ich strukturze sprawia, że są one doskonałym wyborem dla umiarkowanego klimatu panującego w Polsce.

Opublikowano w: Bez kategorii

Skomentuj (0) ↓