Blog

Jakie drewno jest najlepsze na więźbę dachową?

Jako że dach pełni integralną funkcję w konstrukcji całego domu, to jego wykonanie musi być przemyślane. Dlatego do zbudowania więźby dachowej stosuje się drewno wysokiej jakości oraz jeszcze wyższej trwałości.

Który gatunek drewna najlepszy?

W konstruowaniu więźby dachowej zdecydowanie przodują gatunki drewna iglastego. Dzieje się tak ze względu na ich doskonałe parametry wytrzymałościowe. Przykładowe gatunki posiadające idealne cechy pod więźbę dachową to cis oraz modrzew, a także liściaste dąb oraz wiąz. Niekiedy stosowane są tańsze rodzaje polskiego drewna iglastego, takie jak sosna czy jodła, które należy jednak wcześniej poddać impregnacji. Ma ono zabezpieczyć konstrukcję przed rozwojem grzybów, działaniem płomieni oraz przed czynnikami atmosferycznymi. Wytrzymałość drewna jest określana przez różne klasy, dlatego należy upewnić się czy nabyty przez nas surowiec jest przystosowany do wykorzystania w obrębie więźby dachowej.

Idealne parametry

Drewno przeznaczone na więźbę dachową powinno cechować się kilkoma określonymi parametrami. Należy do nich wilgotność drewna, której wartość na całym przedziale powinna mieścić się w przedziale od 15 do 18%. Tutaj polecane jest drewno komorowe, jakie zostało pozbawiane szkodników i grzybów podczas procesu suszenia. Co do formy drewna, to najlepszym rozwiązaniem jest tarcica strugana, która w takiej postaci posiada lepsze właściwości ognioodporne.

Opublikowano w: Bez kategorii

Skomentuj (0) ↓