Blog

Jakie drewno jest najlepsze na schody?

Zadbane i błyszczące drewniane schody to w każdym domu symbol dobrego smaku. Stawianie schodów powinno więc przebiegać za użyciem drewna najlepszego gatunku, odznaczającego się wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia wynikłe z częstego użytkowania. Szczególnie tyczy się to powierzchni stopni, która stanowi najintensywniej wykorzystywany element całej konstrukcji.

Twardość drewna – od tego wiele zależy

Na pierwszym etapie wykonywania schodów z drewna zwraca się uwagę na twardość danego gatunku. To ona bowiem zadecyduje, czy w przyszłości na powierzchni stopni nie dojdzie do powstania pęknięć. Zresztą sami specjaliści odradzają i starają się unikać korzystania z miękkich gatunków drewna, takich jak sosna czy lipa. Z polskiego rynku wartymi polecenia odmianami są solidne drzewa liściaste, w tym jesion, buk oraz dąb. Dąb to prawdziwa klasyka w aranżacji wnętrz, natomiast jesion posiada bardzo ładny odcień wpadający w orzechowy brąz. Buk jest najjaśniejszy z całej trójki.

Najlepszymi parametrami, jeżeli chodzi o twardość, cechują się jednak egzotyczne gatunki, które przy okazji posiadają bardzo ciekawą, głęboką kolorystykę. Warto jest skierować swoją uwagę na pełen blasku mahoń lub zebrano – drewno pochodzenia afrykańskiego, które posiada bardzo interesujące ułożenie słojów.

Propozycje kolorystyczne w przypadku drewna pochodzącego z innych kontynentów to prawdziwy wachlarz możliwości. Gdy zaraz po twardości schodów zależy nam na ich oryginalnej kolorystyce, to warto właśnie zacząć od przeglądania gatunków zza dalekich mórz. Wartym nadmienienia jest to, że wraz z upływem lat może dochodzić do pogłębiania się koloru egzotycznego gatunku drewna.

Nie tylko gatunek się liczy

W celu zapewnienia schodom odpowiedniej trwałości i estetyki na lata, musimy skorzystać z pewnych sposobów na właściwy montaż oraz na zabezpieczenie ich powierzchni. Poleca się stosowanie drewna, którego wilgotność nie jest większa niż osiem procent. Do tego najlepiej zdecydować się na montaż poprzez skorzystanie z drewna klejonego. Powierzchnia stopni musi zostać także odpowiednio zabezpieczona przed zarysowaniami. W tym celu stosowany jest specjalny lakier, a dla gatunków egzotycznych dodatkowo przewiduje się użycie podkładu.

Schody i podłoga – jedność czy coś zupełnie innego?

Relacje pomiędzy kolorem i stylem schodów a podłogi w naszym domu są bardzo ważne dla ogólnej estetyki. Złota zasada aranżacji wnętrz mówi o tym, że w aranżowanym pomieszczeniu powinny do siebie pasować przynajmniej trzy elementy: drzwi, podłoga oraz właśnie schody. Stosując drewno, które jest dość klasycznym materiałem, tym bardziej powinniśmy pamiętać o spójności estetycznej pomiędzy schodami i podłogą. Nie muszą być one koniecznie tego samego koloru, jednak powinny być one do siebie zbliżone. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnego, kontrastującego efektu, którego powinniśmy jak najbardziej unikać przy aranżacji planowanej na wiele lat.

Opublikowano w: Bez kategorii

Skomentuj (0) ↓