Blog

Jaki lakier do parkietu?

Jeżeli zależy nam na podłodze jednocześnie stylowej oraz wytrzymałej, to wydaje się, że nie ma lepszego rozwiązania, niż podłoga z drewna. Jednak aby taka powierzchnia pozostała nienaruszona przez lata, musimy zapewnić jej ochronę specjalnymi środkami. Do tych należą najczęściej lakiery, na drugim miejscu znajdują się oleje. Ze względu na większą popularność preparatów z tej pierwszej grupy, skupimy się właśnie na dokonaniu odpowiedniego wyboru jednego z nich.

Główne czynniki determinujące naszą decyzję

Wybór lakieru jest uzależniony od rodzaju pomieszczenia (głównie od tego, czy w danym wnętrzu mamy do czynienia z parą wodną), gatunku drewna użytego do wykonania podłogi oraz intensywności jej użytkowania. Powinniśmy podejmować decyzję mając na uwadze również to, że podłoga drewniana ma nam służyć na lata.

Podstawowym kryterium, jakie obiera się przy rozróżnianiu lakierów do drewna, jest podział na lakiery wodorozcieńczalne i rozpuszczalnikowe. Niektórzy producenci posiadają w swej ofercie produkty posiadające mieszany charakter. Takie wieloskładnikowe lakiery wymagają zarówno wody jak i rozpuszczalnika zastosowanych w określonych dawkach.

Gdy lakier podkładowy jest konieczny

W niektórych przypadkach relacja pomiędzy określonym gatunkiem drewna a danym lakierem wymaga dodatkowo zastosowania warstwy podkładowej. Lakier tego typu jest nanoszony na surowe deski, dzięki czemu wzmacnia je, a nam ułatwia naniesienie lakieru docelowego. Stosowanie podkładu powinno mieć miejsce, gdy stosujemy drewno egzotyczne. W takim przypadku głównym celem jest ograniczenie ilości naturalnych olejków, jakie automatycznie wydobywają się z takiego drewna. Także dość duża obecność żywicy sprawia, że bez podkładu ciężko jest w odpowiedni sposób zaaplikować zwykły lakier.

Gdy w grę wchodzi estetyka i odporność

Ładny wygląd podłogi zapewniony na lata – taki jest główny cel aplikacji lakierów do drewna. Największą wytrzymałością zdają się charakteryzować lakiery rozpuszczalnikowe z grupy poliuretanów. Chronią przed uszkodzeniami mechanicznymi i powstawaniem zarysowań, dlatego polecanym miejscem ich stosowania są korytarze, kuchnie czy schody.

Jako że w ich przypadku często trzeba stosować podkład, to dla osób chcących tego uniknąć rozwiązaniem staje się wybór lakierów z domieszką akrylu lub żywic alkidowych. W tym momencie warto zaznaczyć, że to właśnie ilość i jakość żywic zastosowanych do produkcji danego lakieru decyduje o poziomie jego wytrzymałości.

Lakiery akrylowe wodne nie są z kolei polecane do pomieszczeń, w obrębie których często się poruszamy. Nie zapewniają bowiem odpowiedniej ochrony, bardziej nadają się do stosowania w przypadku drewnianych elementów przeznaczonych na ścianę.

Jeżeli chodzi o kolor, to istnieje spora różnica pomiędzy użyciem lakierów wodorozcieńczalnych a rozpuszczalnikowych. Te pierwsze są zazwyczaj neutralne dla koloru danego gatunku drewna. Natomiast te drugie nadają drewnu lekko złocistego odcienia. Gdy zależy nam na uzyskaniu określonej kolorystyki, to zawsze można skorzystać z wyboru lakierów lekko zielonkawych lub z domieszką bieli czy czerwieni.

Opublikowano w: Bez kategorii

Skomentuj (0) ↓