Blog

Jaki fundament pod drewniany taras?

Tarasy z drewna równie często, co niesłusznie, uważane są za konstrukcje o niskiej odporności na działanie pogody. Jednakże przy odpowiedniej impregnacji drewna oraz pamiętaniu o regularnej konserwacji, drewno tarasowe będzie w stanie utrzymać dobrą kondycję nawet przez kilkadziesiąt lat.

Jaki rodzaj fundamentu pod taras z drewna?

Ze względu na swe niewielkie wymiary oraz lekkość, taras drewniany może być budowany na fundamentach punktowych. Jest to nie tylko prosty, lecz również tani sposób na zapewnienie odpowiedniej stabilności lekkiej, drewnianej konstrukcji. Fundamentu nie trzeba wykopywać na dużą głębokość – może ona wynosić pół metra. Wykopy są wypełniane betonem klasy B15 do poziomu terenu, a gdy beton zastygnie, przystępuje się do ułożenia szalunku służącego do wykonania nadziemnej części słupków. Od strony budynku funkcję elementu zaczepnego powinna stanowić odpowiednia belka. Przy betonowaniu w słupkach umieszcza się odpowiednie kotwy, do których następnie zostaną przytwierdzone legary. Stanowią one podstawę i oparcie dla drewnianych desek pełniących funkcję tarasowej podłogi. Grubość legarów, ich rozstaw, grubość oraz szerokość desek – są to parametry, które powinny zostać ustalone już na etapie projektu, w oparciu chociażby o powierzchnię tarasu czy materiały, z których jest wykonany.

Do wykończenia tarasu poleca się wykorzystanie drewna, które cechuje się przede wszystkim wytrzymałością. W tej kwestii najlepsze parametry wykazuje drewno egzotyczne oraz niektóre rodzime, liściaste gatunki, takie jak dąb. Deski mocuje się zazwyczaj z zachowaniem niewielkich odstępów pomiędzy ich dłuższymi krawędziami.

Opublikowano w: Bez kategorii

Skomentuj (0) ↓