Blog

Jaki fundament pod altanę ogrodową?

Altana w ogrodzie to idealne miejsce do zażywania odrobiny relaksu po ciężkim dniu w pracy. Chroni przed słońcem, deszczem, wiatrem i jest po prostu bardzo wygodnym rozwiązaniem. Nie należy zapominać również o jej funkcjach estetycznych – pełni ona bowiem atrakcyjną wizytówkę naszego ogrodu.

Oczywiście żeby tak było, altana musi zostać w odpowiedni sposób wybudowana. Jedną z najważniejszych kwestii jest fundament, jaki powinien zostać pod nią ułożony.

W tym względzie mamy przynajmniej dwa wyjścia. Jedno z nich związane jest z wykorzystaniem betonowych stopów fundamentowych. Są to nic innego jak betonowe słupki, które używane są w przypadku altan lekkich i drewnianych. Po umieszczeniu ich na głębokości około 80 centymetrów, należy je zamurować zaprawą cementową. Następnie zostaną w nich zamontowane kotwy i kształtownik, na których zostanie osadzona końcowa konstrukcja.

Gdy natomiast planujemy wybudowanie ciężkiej, ceglanej altany, powinniśmy skorzystać ze specjalnych betonowych płyt fundamentowych. Na rynku znaleźć można różne rozwiązanie, jednak najczęściej ich grubość osiąga wartość około 20 centymetrów. Przy tworzeniu takiego fundamentu należy pamiętać o tym, aby wystawał on około 10-15 centymetrów ponad powierzchnię, dzięki czemu nie uszkodzi go nadmiar wody.

Opublikowano w: Bez kategorii

Skomentuj (0) ↓