Blog

Jak zabezpieczyć drewniane schody?

Zabezpieczając drewniane schody warto zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Przede wszystkim materiał, którym pokryjemy drewnianą powierzchnię, powinien być do tej powierzchni przystosowany. Przykładowo dąb nie powinien być bezpośrednio pokrywany lakierami poliuretanowymi, konieczne jest użycie odpowiednich podkładów. Z kolei drewno egzotyczne, które zawiera dużą ilość naturalnych garbników, przed lakierowaniem warto odtłuszczyć specjalnym preparatem. Z tego względu należy zapoznać się z informacjami znajdującymi się na opakowaniach lakierów czy olejów, ponieważ producenci zazwyczaj bardzo dokładnie informują o przeznaczeniu swoich produktów oraz sposobach ich nakładania.

Następnie warto wziąć pod uwagę kwestię umiejscowienia schodów. Jeżeli znajdują się we wnętrzu, wówczas przed ich zabezpieczeniem wystarczy je odpowiednio przygotować – wyczyścić, wysuszyć, ewentualnie usunąć starą warstwę ochronną itp. Schody, które znajdują się na zewnątrz, należy przed lakierowaniem lub olejowaniem pokryć głęboko penetrującym impregnatem, który zapobiegnie rozwojowi pleśni oraz obecności szkodliwych owadów.

Po wykonaniu prac czyszczących oraz ewentualnym zaimpregnowaniu powierzchni schodów należy zastanowić się nad wyborem pomiędzy lakierem i olejem. Warstwa dobrego lakieru jest odporna na ścieranie oraz promieniowanie UV, poza tym łatwiej usunąć zabrudzenia z jej powierzchni. Trwałość takiej powłoki może wynieść nawet kilkanaście lat, przy czym może ona przyjąć zarówno postać warstwy błyszczącej, jak i matowej.

Dla odmiany olej jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie naturalny wygląd schodów. Olej, w przeciwieństwie do lakieru, nie tworzy na powierzchni drewna pokrycia ochronnego, tylko wnika w jego głąb, podkreślając układ słojów. Takie drewno jest cieplejsze w dotyku, ale wymaga o wiele częstszych prac renowacyjnych – nawet dwa razy do roku.

Oczywiście w tym przypadku także należy wziąć pod uwagę opinię producenta środka ochronnego dotyczącą rodzaju drewna, na którym można ten środek stosować. Poza tym należy pamiętać o koniecznym przygotowaniu drewnianych powierzchni na lakierowanie lub olejowanie – muszą być przede wszystkim czyste, możliwie gładkie i osuszone.

Opublikowano w: Bez kategorii

Skomentuj (0) ↓