Blog

Jak chronić drewno przed wilgocią?

Wilgoć jest jednym z wrogów drewna, który w negatywny sposób oddziałuje na jego kondycję. Istnieją jednak sposoby, by uchronić strukturę drewna przed ingerencją wody i wilgoci, a co za tym idzie – rozwoju grzybów, które powodują rozkład drewna, a także są niebezpieczne dla zdrowia człowieka.
Co najmniej dwa razy w roku działaniem niezbędnym do zadbania o dobrą kondycję drewna jest jego impregnacja. Na rynku istnieje wiele środków zabezpieczających drewno zwanych impregnatami do drewna. Oprócz cech ochronnych drewna przed działaniem czynników atmosferycznych świetnie sprawdzają się w roli zabezpieczeń przed szkodnikami, a także posiadają wiele cech wspomagających dekorację drewna.
Niewłaściwym działaniem jest impregnowanie już wilgotnego drewna. Stworzona powłoka impregnatu na mokrym drewnie będzie nietrwała i nie spełni wystarczająco swych powinności. Aby pozbyć się wilgoci z drewna warto skorzystać z technik jego suszenia, takich jak sezonowanie czy suszenie w specjalnych suszarniach.
Wilgoć z pewnością nie sprzyja trwałości i pięknu drewna, a powoduje tylko wiele szkód bezpośrednio zagrażających jego strukturze i pośrednio niebezpiecznych dla człowieka. Drewno jest materiałem, które powinno cieszyć i wytrzymałością i estetyką, dlatego konieczna jest jego pielęgnacja i ochrona.

Opublikowano w: Bez kategorii

Skomentuj (0) ↓