Blog

Drewno brzozowe i jego właściwości

Brzoza to jeden z popularniejszych gatunków drzew strefy umiarkowanej. W Polsce spotkamy się z aż sześcioma odmianami brzozy. Jej biaława kora oraz cienki pień często sprawiają, że uznajemy ten rodzaj drewna za wyjątkowo miękki, chociaż w rzeczywistości posiada ona zgoła inne cechy.

Krótka charakterystyka brzozy

Brzoza to gatunek drzewa liściastego, o smukłej budowie i delikatnej koronie. Znana jest ze swojego charakterystycznego białego pokrycia, choć istnieją odmiany brzozy o korze ciemnoczerwonej czy nawet czarnej. Osiąga około 25 metrów wzrostu i jest zaliczana do gatunków szybkorosnących.

Brzoza nie ma zbyt dużych wymagań co do jakości gleby, na jakiej rośnie. Dzięki temu jest drzewem powszechnie występującym w polskich lasach – jej udział na obszarach liściastych wynosi aż pięć procent. Osoby palące w kominku docenią jej walory związane z szybkim schnięciem i optymalnym czasem wypalania się. Oprócz tego, rąbanie drewna brzozowego na mniejsze kawałki przebiega szybko i bez wysiłku. Drewno z brzozy oceniane jest jako średnio ciężkie.

Co do wyznaczenia tej wartości, to wiele zależy od warunków, w jakich dokonuje się pomiaru. Na ostateczny wynik mogą mieć wpływ poziom wilgotności materiału lub miejsce dokonania przekroju. Niekiedy więc brzoza jest zaliczana do gatunków miękkich, a niekiedy średnio twardych. Swoją twardością na pewno jednak przewyższa lipę, sosnę i limbę. Charakterystyczną cechą jest, że brzoza oznacza drewno z gatunku rozpierzchłonaczyniowych. Drzewa mają rożne okresy wegetacyjne, niektóre do okresu wiosny, a niektóre do lata. W pierwszym przypadku otrzymamy drewno wczesne, w drugim natomiast późne. Czynnik ten ma również znaczenie przy określaniu twardości drewna. Jednak w drewnie rozpierzchłonaczyniowym nie ma widocznego podziału pomiędzy przejściem drzewa z etapu wegetacji wiosennej do wegetacji letniej.

Na pierwszy rzut oka wczesna i późna odmiana drewna brzozowego nie różnią się od siebie praktycznie niczym. Wszystkie gatunki brzozy dają materiał posiadający wysokie właściwości mechaniczne i jednocześnie gwarantujący dość niską odporność na opady lub działanie słońca.

Wykorzystanie brzozy w gospodarce

Powszechne występowanie brzozy w polskich lasach sprawia, że przedsiębiorcy z różnych dziedzin przemysłu ochoczo ją wykorzystują. W meblarstwie drewno brzozowe służy do wykonywania wyposażenia mieszkań oraz do produkcji sklejek i oklein. Spotkamy się również z nim jako materiałem stosowanym do wytwarzania parkietów albo do fabrykacji głównego produktu otrzymywanego w przemyśle papierniczym. Bardzo często drewno z brzozy jest przeznaczane jako wyrób do palenia w kominku.

Dzięki temu, że łatwo poddaje się obróbce ręcznej i mechanicznej, stanowi głównym komponent elementów cechujących się precyzyjnym wykonaniem, jak na przykład kołki, uchwyty czy szpule. Brzoza znajduje zastosowanie również jako materiał w budowie samolotów oraz sprzętu sportowego.

 

Opublikowano w: Bez kategorii

Skomentuj (0) ↓