Blog

Czym charakteryzuje się drewno dębowe?

Dąb to cenny surowiec, który na szeroka skalę jest wykorzystywany w branży meblarskiej oraz budowlanej. Gatunek ten, jak powszechnie wiadomo, odznacza się znaczną twardością i znaczną wytrzymałością. Jest to na tyle twarde drewno, że bardzo często wystarczy usunąć jego zewnętrzną, podniszczoną warstwę, żeby naszym oczom ukazało się lite drewno w doskonałym stanie.

Cechy i wykorzystanie dębiny

Drewno dębowe charakteryzuje się nierównomiernym rozłożeniem słojów, co nadaje mu surowego i prostego wyglądu. Jest ciężkie i nie poddaje się łatwo kurczeniu. Wykazuje tendencję do zmieniania barwy na coraz ciemniejszą pod wpływem takich czynników jak światło słoneczne, woda oraz upływ czasu. Odpowiednia obróbka drewna okrągłego polega na profesjonalnym suszeniu, które zapobiega powstawaniu pęknięć. Na skutek długotrwałego kontaktu z metalem, na powierzchni drewna dębowego może dojść do powstania plam o ciemnoniebieskiej barwie. Pomimo tego, że dębina odznacza się swą ciężkością, to jej niezwykła plastyczność pozwala na swobodne wykorzystanie tego gatunku drewna do prac artystycznych oraz tworzenia bardziej dopracowanych elementów wystroju wnętrz.

Drewno dębowe jest także podatne na barwienie, dlatego uzyskanie dobranego koloru podłogi czy mebli nie jest problemem. Jeszcze jedna istotna zaleta dębu to bardzo wysoka wytrzymałość, dzięki czemu znajduje on swe zastosowanie w budownictwie. Podłogi i schody dębowe potrafią latami wytrzymać bez pojawienia się najmniejszej rysy na ich powierzchni.

Opublikowano w: Bez kategorii

Skomentuj (0) ↓