Blog

Co niszczy drewno?

Nie ulega wątpliwości, że drewno stanowi dosyć wdzięczny materiał budowalny. Jest ono bowiem ciepłe, emanuje naturalnością, a także łatwo poddaje się wszelakiej obróbce. Stąd też, jest ono powszechnie wykorzystywane do wznoszenia ogrodzeń, budowy altan, podestów, pergoli, czy schodów. Na trwałość drewna w znacznym stopniu rzutuje jego rodzaj. Poszczególne odmiany różnią się między sobą odpornością na czynniki zewnętrzne, wytrzymałością, a także wyglądem. Dobrze jest więc posiadać wiedzę na temat tego, jak skutecznie pielęgnować ten materiał i czego unikać, aby go nie zniszczyć.
Pamiętajmy, że tym czynnikiem, który szczególnie silnie oddziałuje na ten materiał są czynniki atmosferyczne. Pod wpływem wilgoci, temperatury, czy promieni słonecznych może on zmienić swoją objętość, co generuje niebezpieczeństwo popękania. Niemałe znaczenie mają także czynniki biologiczne, a zwłaszcza wszelkie pleśnie, grzyby i glony, które niszczą wygląd drewna i osłabiają je, w wyniku czego zmienia ono kolor i pokrywa się niepożądanym nalotem.
W związku z powyższym, jeżeli tylko posiadamy w swoim ogrodzie drewniane elementy, czy konstrukcje, warto jak najszybciej zabezpieczyć je poprzez pokrycie warstwą sprawdzonych preparatów, które będą stanowić skuteczną barierę ochronną przed różnego rodzaju zagrożeniami zewnętrznymi.

Opublikowano w: Bez kategorii

Skomentuj (0) ↓