Blog

Boazeria – stylowe wykończenie czy anachroniczny kicz?

Boazeria zwyczajowo kojarzy nam się z trendami aranżacyjnymi, które modne były wiele lat temu. Jednak istnieją sposoby na to, aby odmienić oblicze boazerii i nadać jej szyku oraz elegancji. Są to rozwiązania tym lepsze, że pozwalają uzyskać ciekawy i stylowy efekt nie poprzez gruntowny remont, a jedynie dzięki małej renowacji.

Drewniane elementy na ścianie

Drewno wykorzystane jako element ozdobny ścian spotkamy nie tylko w formie boazerii. Lakierowane listwy są jednak w odwrocie i ustępują miejsca matowym lub prawie matowym aranżacjom. Najczęściej spotykanym sposobem aranżacji boazerii jest nadanie jej prawdziwie skandynawskiego charakteru, głównie poprzez pomalowanie jej na surowy odcień bieli. W zasadzie może to być każdy z pasujących nam kolorów, ważne jedynie, by był on dość stonowany.

Pomalowanie boazerii to tani i szybki sposób całkowitą odmianę wyglądu mieszkania. Natomiast wykorzystanie lub odnowienie tej klasycznej wersji boazerii polecane jest tylko wtedy, gdy do wnętrza chcemy wprowadzić charakterystyczny, naturalny klimat.

Malujemy boazerię – o czym trzeba wiedzieć wcześniej?

Zrywanie boazerii to dość spory wydatek i czasochłonna praca. Malowanie przebiega przyjemnie i nie będzie stanowiło większego obciążenia dla naszego portfela. Chociaż jeżeli chcemy uzyskać efekt pełnego krycia, to na pewno nie możemy oszczędzać na farbie.

Przed wprawieniem pędzla w ruch należy skontrolować stan desek. Sprawdźmy, czy na powierzchni nie powstały pęknięcia, czy sęki układają się tak jak powinny i czy nie doszło do poważnych urazów mechanicznych w obrębie ich struktury. Jeśli nasza boazeria została pokryta lakierem, a bijący od niej połysk jest dla nas zbyt mocny, to przed przystąpieniem do malowania musimy poświęcić czas na potraktowanie jej papierem ściernym.

Następnie nadchodzi moment dokładnego oczyszczenia powierzchni, odtłuszczenie jej i ponowne starcie oraz oczyszczenie. Teraz, gdy powierzchnia jest już odpowiednio przygotowana, zaczynamy pokrywać ją farbą. Wybieramy farbę kryjącą, ponieważ nie zależy nam na ponownym wyeksponowaniu usłojenia desek. Od naszej osobistej wizji aranżacji zależy czy będzie to farba na połysk, matowa, a może pół na pół.

Jeżeli ściana jest pokryta boazerią jedynie do połowy swej wysokości, to ciekawym rozwiązaniem będzie przemalowanie drewna i dobór odpowiedniej tapety dekoracyjnej. To bardzo popularne rozwiązanie stosowane we wnętrzach utrzymanych w nieco staromodnym, ale niezwykle eleganckim stylu angielskim.

Dlaczego warto pozostawić boazerię?

Drewno jest surowcem naturalnym, co czyni jego wykorzystanie w domu neutralnym dla alergików. Kojarzy nam się z ciepłem domowego ogniska, a jednocześnie potrafimy nadać mu szykownego wygląd. Jest to materiał uniwersalny, tak jak widać na przykładzie boazerii, całkowicie odmienionej za pomocą jednego prostego chwytu.

Drewno, jako element wyposażenia wnętrz, jest najczęściej stosowane w modnym stylu skandynawskim, którego jednym z głównych założeń jest stosowanie naturalnych surowców.

Opublikowano w: Bez kategorii

Skomentuj (0) ↓