Blog

Altany ogrodowe – z jakiego drewna najtrwalsze?

Altana to częste uzupełnienie większego ogrodu – w końcu czy jest coś przyjemniejszego niż poranna kawa z widokiem na naszą zadbaną roślinność? Jednak decydując się na jej budowę musimy dokładnie przemyśleć kwestię, z czego ją wykonać.

Najpopularniejszym drewnem, z którego najczęściej budowane są altany ogrodowe, jest świerk lub sosna. To popularne i bardzo tanie drewno, które doskonale zachowuje się w obróbce i jest powszechnie dostępne. Niestety, jest to jednak drewno miękkie – jego trwałość nie jest zbyt duża i należy zainwestować w odpowiednie preparaty zwiększające jego odporność na czynniki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne.

O wiele trwalszym drewnem są oczywiście wszystkie gatunki szlachetne, tzw. drewno twarde. To na przykład dąb i modrzew. Drewno to jest jednak nawet kilkukrotnie droższe od sośniny i świerku, dlatego nie jest tak popularne w budowie altan ogrodowych. Oczywiście także wymaga odpowiedniej impregnacji oraz wcześniejszego sezonowania, ale w perspektywie czasu jest w stanie wytrzymać o wiele więcej negatywnych czynników i zdaniem koneserów pięknego drewna, znacznie lepiej się prezentuje.

Niezależnie od tego, na jakie drewno się zdecydujemy, warto jest także zastanowić się nad wyborem tartaku, w którym będziemy kupować drewno. Nawet najlepszy gatunek drewna źle wysezonowany może niestety stracić swoje właściwości, dlatego korzystajmy z usług jedynie sprawdzonych specjalistów.

Opublikowano w: Bez kategorii

Skomentuj (0) ↓